Tuesday, August 15, 2006

(2) Omega Speedmaster Professional


 • Bu yazımda da "The Mother of All Chronos" Omega Speedmaster Professional ı tanıtacağım. Neden "The Mother of All Chronos"?. Bence başka hiç bir saatte olmayan "The First Watch Worn On The Moon-Ayda Kullanılmış İlk Saat" özelliğinden dolayı.
Omega bu saati piyasaya ilk defa 1957 de sürdü. Yapımında 3 ismin büyük katkısı vardır:
    • Albert Piguet (makinası-Lemania C321)
    • Claude Baillod (tasarımı)
    • George Hartmann (ilk prototipi)
Speedmaster ın kaderi 1961 de bir NASA görevlisinin Texas da bir kuyumcu dükkanına girmesi ile değişti. Görevli zaman aralıklarını ölçebilecek bir kaç saat bakıyordu. Ölçümlerin ne için olduğunu belirtmemişti. Sonunda dükkandan 3 krono saat ile çıktı: Omega Speedmaster, Longines, ve Rolex Daytona. NASA bu saatleri çeşitli testlere tabi tuttu, ve sonunda Omega Speedmaster ı uzay yolculuklarında kullanmaya karar verdi (1965). Bu tarihten başlayarak da çeşitli uzay yolculuklarında astronotların resmi saati de Omega Speedmaster oldu. Bunlardan en önemli 2 tanesi Apollo 11 (1969) ve Apollo 13 (1970) dir. Apollo 11, insanoğlunun aya ilk defa ayak basışı, Apollo 13 ise uçuşun bir arıza nedeni ile yarım kalması, astronotların geri dönüş yolculuğunda gerekli zaman ölçümlerini Omega Speedmaster ile yapmalarıdır.
Omega Speedmaster ın 50 yıllık (neredeyse) geçmişinde önemli referans noktaları:
  • 1957-ilk piyasaya sürülüş (17 taşlı C321 makina ile)
  • 1966- kadrana Professional yazısının eklenmesi
  • 1968-18 taşlı Lemania 1861 makinanın kullanılmaya başlanılması
Buraya kadar anlattıklarım saatin kısa bir tarihçesi oldu. Bu saat neden özel bir saat? Bana göre bunun bir kaç sebebi var:
 1. Rolex Submariner'de olduğu gibi ölümsüz bir tasarım
 2. Sağlam, uzun ömürlü, denenmiş bir makina
 3. Otomatik değil, kurmalı olması
 4. Takviminin olmaması
3 ve 4. maddeler bazılarınıza garip gelebilir, ancak kurmalı makinanın ne pili biter, ne de 2 gün kola takılmaz ise durur. Günde 1 defa 30 sn lik kurma işlemi saatin 2 gün çalışması için yeterlidir. Takvimi olmadığı için de saatin bir kaç gün kullanılmadığı durumlarda tarih ayarlaması yapmak durumunda kalmazsınız.
Dikkate alınması gerekebilecek diğer bir husus ta Speedmaster ın sahtelerinin, örneğin Submariner gibi yaygın olmaması. Sahte saatlerin satıldığı bir dükkana girmeniz durumunda en çok göreceğiniz modeller Rolex benzerleridir. Ben şimdiye kadar Submariner de yaşanan iyi taklit olayını Speedmaster da görmedim.
Bence Omega nın bu modelde yaptığı önemli bir yanlış aşırı sayıda Speedmaster çeşitlemesini piyasaya sürmesidir (60 dan fazla farklı Speedmaster modeli; Professional, Mark II, Mark IV, automatic, Schumacher, Racing, Reduced, Broad Arrow, v.s,. hatta bir ara quartz Speedmaster bile yapmışlar).
Eğer bir Speedmaster almaya karar verirseniz bakmanız gereken tek bir model vardır:
Ref:3570.50.00 Speedmaster Professional (1861 kalibreli, çelik bilezik ve çelik arka kapak, plastik cam). Aynı modelin safir camlısı da mevcut ama aya giden saat plastik camlı idi, ayrıca plastik camdaki çizikleri diş macunu ile giderebilirsiniz, ama safir cam da bu şansınız yoktur. 2. el piyasasında ise, 1968 öncesi C321 kalibreli modeller çok revaçta.
Eğer saat hobiniz varsa sahip olmanız gerekecek ilk 3 krono:
Omega Speedmaster Professional
Breitling Navitimer
Rolex Daytona dır.
Sonraki yazılarda bunları da tanıtmaya çalışacağım. Ancak, bir sonraki gezintinin durağı ise çoğunuzun hiç duymadığı, ancak müthiş bir krono olan SEIKO Flightmaster olacak.

Unutmayın: çelik saat alırken bilezikli modeli tercih edin, önce deri kayışlı alıp, bileziği daha sonraya bırakırsanız ödeyeceğiniz fark en az 2 misli olacaktır.

Hoşçakalın

Kaynaklar: A Time Capsule Omega Speedmaster by Kasaharu Imai
www.zetleins.onau.net/speedypro/speedypro_intro.htm